Veletrh IDEX 2023

24. února 2023 | Abú Dhabí, IDEX

Poprvé jsme se aktivně jako Jagello 2000 zúčastnili největšího a nejprestižnějšího obranně-bezpečnostního veletrhu na světě IDEX. Konal se od 20. do 24. února 2023 v hlavním městě Spojených arabských emirátů, Abú Dhabí. Na něm jsme taky zahájili projekt k 30. výročí samostatnosti České republiky. Víc informací k projektu můžete najít na webu czech30.cz.

I díky tomuto projektu šlo o jednu z největších dosavadních prezentací českých firem – přítomno jich bylo téměř třicet. Prezentovaly schopnosti českého obranného a bezpečnostního průmyslu od produkce bojových vozidel, zbraní a letounů, přes informační systémy nebo satelitní snímkování, až po ochranné masky, protichemické obleky a další.

Českou expozici otevřel náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, který vedl oficiální delegaci Ministerstva obrany ČR. Poprvé v historii samostatné České republiky navštívil veletrh IDEX i předseda vlády České republiky, Petr Fiala.

„Společný projekt má pomoci českým společnostem obranného průmyslu najít napojení na relevantní partnery zejména v tomto regionu, i když dnešní význam veletrhu IDEX má už značný přesah i na asijský a africký trh,“ řekl Blažkovec při otevření expozice.

Premiér Petr Fiala, který veletrh navštívil ve čtvrtek 23. února, si po svém proslovu zhlédl krátkou verzi videa prezentujícího české úspěchy.

„Myslím, že je důležité, že tady máme silné zastoupení, a i tímto způsobem ukazujeme význam našeho obranného průmyslu,“ řekl premiér.
Pak věnoval několik hodin návštěvám stánků všech českých firem.

Právě video prezentující úspěšné české projekty v oblasti obranného průmyslu bylo spojovacím prvkem národní expozice. Česko bezpochyby patří mez špičku v oblasti bezpečnostního a obranného průmyslu, čehož důkazem je například i to, že česká firma Spaceknow byla v průběhu veletrhu IDEX zařazena mezi nejinovativnější společnosti světa.

Rozšíření české expozice a prezentace nejúspěšnějších projektů se uskutečnilo v spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky, Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky, Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu a Asociací leteckého a kosmického průmyslu. Generálním partnerem projektu k 30. výročí samostatnosti České republiky je Czechoslovak Group.

Plnou verzi videa, které bylo prezentováno na veletrhu IDEX, najdete níže.