Den otevřených dveří letiště Čáslav 2019

25. května 2019 | Čáslav

Jagello 2000 spoluorganizuje další ročník Dne otevřených dveří 21. základny taktického letectva Čáslav. Akce se na letišti koná jednou za dva roky. Tradičně je zaměřena na prezentaci nejen čáslavské základny a vojenské techniky, která se představuje na zemi i ve vzduchu, ale zapojují se také další armádní útvary. Letos podle organizátorů na letiště přišlo až 60 tisíc diváků.

Návštěvníci akce viděli techniku vyšší pilotáže letounu JAS-39 Gripen v podání kapitána Iva Kardoše. Ten se na nebi představil také v unikátním vystoupení společně s akrobatickým králem Martinem Šonkou. Po roční přestávce pak příznivci letectví viděli také velmi žádanou demonstraci útoků na pozemní cíle dvojice letounů L-159 ALCA za doprovodu pyrotechnických efektů.

Na nebi se rovněž objevil legendární stroj MiG-15, v dechberoucím představení zase aerobatická skupina Flying Bulls, historické stroje Tiger Moth či ve skupinovém průletu také pětice cvičných strojů L-39, se kterými se české vzdušné síly loučí.

Bohaté byly také statické ukázky tuzemských, ale i zahraničních účastníků. Slovensko vyslalo letoun MiG-29, z Německa dorazil nadzvukový stroj Panavia Tornado a Francie vyslala do Čáslavi cvičný Dassault-Dornier Alpha Jet.