Veletrh DEFEA 2023

9. května 2023 | Athény, DEFEA

V řeckých Athénách se v dnech 9.-11. května konal veletrh obranných technologií DEFEA, na kterém se i díky projektu k 30. výročí samostatnosti České republiky prezentovalo 15 českých firem. „Bezpečnost je základním předpokladem toho, že 30 let samostatnosti vůbec máme,“ řekl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, na slavnostním otevření české expozice.

V rámci českého obranného průmyslu se představily výrobce zbraní, sledovacích systémů, výbušnin, ochranných masek a filtroventilačních zařízení i výrobce leteckých motorů či letounů. Nechyběly ani premiéry – těžkého logistického vozu i obrněného vozidla s protivzdušným raketovým systémem krátkého doletu.

Českou expozici otevřela Radka Konderlová, vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany České republiky a zároveň vedoucí české delegace. Ve svém úvodním proslovu zdůraznila, že jde o druhou českou účast na tomto veletrhu, který začal symbolicky na Den Evropy.

„Jak se mění geopolitická situace i s probíhajícím konfliktem na Ukrajině, se ukazuje, že obranný průmysl hraje naprosto zásadní roli pro národní obranu jednotlivých států i v celkové evropské a alianční obraně,“ dodala.

Propojujícím prvkem mezi českými firmami bylo opět video, které v rámci projektu k 30. výročí prezentuje úspěšné české projekty v oblasti obranného průmyslu, a které mělo premiéru v únoru letošního roku na veletrhu IDEX v Abú Dhabí.

Plnou verzi videa, které bylo prezentováno na veletrhu IDEX, najdete níže.

Na videu i na prezentaci firem v rámci české expozice se podílely Ministerstvo obrany České republiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu a Asociace leteckého a kosmického průmyslu. Generálním partnerem projektu je společnost Czechoslovak Group, a.s.