Český jazykEnglish version
 
 

Konferenční činnost

15 let Česka v NATO – naše bezpečnost není samozřejmost

12. března 2014
Jagello 2000 bylo hlavním organizátorem národní konference uspořádané při příležitosti 15. výročí vstupu ČR do Severoatlantické aliance. Akce se uskutečnila pod záštitou prezidenta Miloše Zemana v Nové galerii Pražského hradu za účasti nejvyšších představitelů české vlády, ministerstev, parlamentních stran i armády. Jako zvláštní host na ní vystoupil bývalý generální tajemník NATO Lord George Robertson. Více informací o konferenci naleznete zde.

Zahraničně-bezpečnostní politika České republiky po volbách do Poslanecké sněmovny 2013

15. října 2013
Informační centrum o NATO v Praze připravilo veřejnou moderovanou debatu bezpečnostních expertů českých politických stran na téma zahraničně-bezpečnostní politiky ČR po sněmovních volbách. Na debatě vystoupili Alexandr Vondra (ODS), Jan Hamáček (ČSSD) a Ivan Gabal (KDU-ČSL). Zástupci SPOZ, TOP 09, Strany zelených a Hnutí ANO se omluvili.

Multinational Cooperation in Helicopter Training and Deployment: Lessons Learnt and Challenges for the Post-2014 Period

20. září 2013
Informační centrum o NATO podporovalo mezinárodní expertní konferenci věnovanou mezinárodní spolupráci při vojenském vrtulníkovém letectví a organizovanou Ministerstvem obrany ČR. Ta se konala v rámci odborných doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě. Kromě české delegace v čele s ministrem obrany Vlastimilem Pickem se akce zúčastnili také ministři obrany Slovenska, Maďarska a Chorvatska včetně představitelů dalších zemí jako Polsko, USA či Afghánistán..

Třetí prezident ČR na poli zahraničně-bezpečnostní politiky: Veřejná debata kandidátů

3. prosince 2012
Uspořádali jsme veřejnou moderovanou debatu kandidátů na prezidenta České republiky na téma zahraničně-bezpečnostní politiky. Vystoupili na ní (abecedně) Jiří Dientsbier, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman. Karel Schwarzenberg se do debaty zapojil prostřednictvím videoodpovědí. Moderátorem debaty byl Martin Ehl, šéf zahraniční rubriky Hospodářských novin.

Parlamentní shromáždění NATO v Praze: role národních parlamentů při zajišťování alianční bezpečnosti

12. listopadu 2012 
Spolu s Vysokou školou CEVRO Institut jsme zorganizovali veřejné vystoupení a panelovou diskuzi zákonodárců zemí Severoatlantické aliance, konanou při příležitosti 58. zasedání Parlamentního shromáždění NATO, které proběhlo v Praze. Na akci vystoupili řečníci z řad poslanců a senátorů členských zemí NATO (ČR, Německo, Velká Británie, Portugalsko aj.), panelu předsedal vedoucí české delegace do Parlamentního shromáždění NATO Jan Hamáček.

Multinational Cooperation in Developing Helicopter Operational Capabilities: Overcoming Austere Financial Conditions and Securing Future Benefits

21. září 2012 
Společně s Ministerstvem obrany ČR jsme uspořádali mezinárodní expertní konferenci věnovanou aliančním vrtulníkovým schopnostem, která se konala v rámci odborných doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě. Kromě české delegace v čele s novým velvyslancem ČR při NATO Jiřím Šedivým se akce zúčastnili představitelé dalších deseti zemí včetně USA, Norska či Maďarska. Na konferenci vystoupili například chorvatský náměstek ministra obrany Dragan Lozančič nebo litevský náměstek ministra obrany Mykolas Juozapavičius.

Od Prahy po Chicago: NATO větší, NATO silnější?

28. června 2012
Při příležitosti znovuotevření Informačního centra o NATO v Praze a proběhlého summitu NATO v Chicagu jsme připravili veřejnou diskuzi shrnující vývoj Severoatlantické aliance v uplynulých deseti letech. Jako řečníci na ní vystoupili Karel Kovanda, bývalý velvyslanec České republiky při NATO, gen.(v.v.) Andor Šándor, bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby České republiky a Ivan Gabal, sociolog, ředitel Gabal Analysis Consulting. Panelu předsedal Daniel Koštoval, ředitel Odboru bezpečnostní politiky Ministerstva zahraničních věcí ČR.

V4+ Air Chiefs Meeting

23. září 2011
Po úspěchu setkání z roku 2010 se při příležitosti Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR opět uskutečnilo oficiální  jednání velitelů letectev států Visegrádské čtyřky, tentokráte dokonce ve formátu rozšířeném o velitele švédského a rakouského letectva a zástupce velitele Vzdušných záloh USA. Velitelé navázali na své předchozí jednání a debatovali o vzájemné spolupráci, přičemž se zaměřili především na vzdělávání a výcvik.

UK's National Security Strategy and the Strategic Defence and Security Review

23. listopadu 2010, Praha
Společně s Velvyslanectvím Velké Británie v České republice jsme uspořádali odborný kulatý stůl na téma transformace ozbrojených sil Velké Británie po vydání tamního Strategic Defence and Security Review. Prezentaci a následnou debatu vedli zástupce britského velvyslance v ČR Mike Moon a vojenský přidělenec plk. Jamie Athill. Akce se uskutečnila v prostorách Velvyslanectví Velké Británie.

Visegrad Air Chiefs Meeting

17. září 2010
V rámci neveřejného doprovodného programu Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR se uskutečnilo oficiální jednání velitelů vzdušných sil států Visegrádské čtyřky na téma posílení spolupráce a sdílení schopností. Zúčastnili se ho brigádní generál Jiří Verner (ČR), generálmajor Zoltan Pinter (Maďarsko), generálporučík Lech Majewski (Polsko) a generálmajor Martin Babiak (Slovensko).

Hledání nové Strategické koncepce NATO: česká perspektiva

24. listopadu 2009, Praha
Zorganizovali jsme seminář, na kterém úzká skupina odborníků debatovala o možném českém příspěvku do přípravy nové Strategické koncepce NATO. Semináře se jako hlavní řečníci zúčastnili představitel Skupiny expertů NATO (NATO’s Group of Experts) velvyslanec Hans-Friedrich von Ploetz a náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý. Program semináře zde.

Význam informací a role médií

16. dubna 2009, Brno
Ústav strategických a obranných studií Univerzity obrany v Brně ve spolupráci s Informačním centrem o NATO v Praze zorganizovaly pracovní seminář na téma „Význam informací a role médií“ v budoucích společných operacích Severoatlantické aliance v horizontu 2030. Tento seminář je součástí projektu Joint Operations 2030, dlouhodobé vědecké studie v rámci NATO RTO (Research and Technology Organization).

Deset let od rozšíření NATO: Úspěchy, výzvy a vyhlídky

12.-13. března 2009, Praha
Jagello 2000 spoluorganizovalo konferenci k 10. výročí vstupu České republiky do NATO. Na dvoudenní akci v prostorách Senátu PČR vystoupili významní domácí i zahraniční hosté, například generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, Václav Havel, Madeleine Albright, gen. John Craddock a další. Program konference ke stažení zde.

NATO v šedesáti

12. února 2009, Praha
IC NATO bylo partnerem panelové diskuze „NATO v šedesáti“, na níž jako hosté vystoupili Michael Howard, člen britské dolní sněmovny a zakladatel Atlantic Partnership, Velká Británie, Karsten Voigt, koordinátorka německo-americké spolupráce, Spolkové ministerstvo zahraničích věcí, Německo a Julianne Smith, ředitelka Evropského programu Centra strategických a mezinárodních studií (CSIS), USA. Diskuzi organizovala Asociace pro mezinárodní otázky.

Bojové operace v zahraničí: podmínky, aktuální potřeby a výhledy

1. října 2008, Praha
IC NATO připravilo ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR odborný briefing pro zákonodárce vybraných výborů českého parlamentu na téma podmínek v bojových operacích v Afghánistánu. Jako řečníci vystoupili vysocí představitelé armád České republiky, USA a Velké Británie. Semináře, který se uskutečnil v prostorách Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, se zúčastnili i zástupci Ministerstva obrany a zahraničních věcí.

Protiraketová obrana po bukurešťském summitu NATO: evropské a americké perspektivy

5. května 2008, Praha
V Praze proběhla mezinárodní konference, kterou připravilo Jagello 2000 ve spolupráci s Úřadem vlády ČR a Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Na celodenním sympoziu vystoupil mj. premiér Mirek Topolánek, generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a vrcholní představitelé dalších zemí.
Jako shrnutí výsledků konference připravilo IC NATO speciální vydání čtvrtletníku NQR, které je volně ke stažení na stránce www.natoaktual.cz/NQR.

Zahraniční mise Armády ČR a vybraných spojenců

15. dubna 2008, Praha
V Praze proběhl odborný mezinárodní seminář, na jehož přípravě s Ministerstvem obrany ČR spolupracovalo IC NATO. Cílem semináře bylo prezentovat zahraniční aktivity AČR, vybraných evropských spojenců a postoje veřejnosti vůči zahraničním misím. Kromě představitelů AČR se semináře zúčastnili zástupci Nizozemí, Velké Británie, Švédska a Ukrajiny.

NATO pět let po pražském summitu: slova, činy a výzvy

22. listopadu 2007, Praha
K výročí pěti let od zlomového summitu NATO v Praze organizovalo IC NATO mezinárodní konferenci, která hodnotila vývoj Aliance za posledních pět let a předestřela výzvy, kterým NATO čelila před summitem v Bukurešti. Konference se konala v budově Ministerstva zahraničních věcí ČR na Loretánském náměstí. 

České zkušenosti z členství v NATO

13. listopadu 2007, Záhřeb (HR)
Pro odbornou chorvatskou veřejnost jsme spolupořádali seminář za účasti bývalého náčelníka Generálního štábu AČR Jiřího Šedivého.

Ballistic Missile Defense – Czech And Israeli Perspectives

24. října 2007, Tel Aviv (IZ)
Ve spolupráci s The Fisher Brothers Institute for Air & Space Strategic Studies, Atlantic Forum of Israel a českou ambasádou v Izraeli jsme pořádali mezinárodní seminář  věnovaný různým pohledům na americkou protiraketovou obranu.

U.S. Missile Defense in Europe: Consequences for the Transatlantic Relations

31. května 2007, Praha
IC NATO organizovalo ve spolupráci s Atlantic Council of the United States mezinárodní konferenci k tématice protiraketové obrany. Cílem konference, na níž vystoupil mj. premiér ČR Mirek Topolánek a americká velvyslankyně při NATO Victoria Nuland, bylo mapování souvislostí a dopadů případného umístění či neumístění radaru amerického systému protiraketové obrany v Česku na transatlantické vazby.

Missile Defence in Europe – Polish, Czech and German Perspectives

22. května 2007, Berlín (GE)
Ve spoluráci s Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) a Center for International Relations (CIR) jsme organizovali konferenci k protiraketové obraně. 

Konference o reformě ozbrojených sil

20.-21. června 2006, Kijev
Na Národní akademii obrany Ukrajiny jsme pořádali konferenci o zkušenostech z reformy AČR.

Perspektivy západní civilizace a pět let globálního terorismu

12. dubna 2006, Brno
Podíleli jsme se na organizaci konference na MPU Masarykovy univerzity v Brně.

Lidská práva a svoboda slova v éře boje proti terorismu

29. března 2006, Praha
Ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky jsme pořádali konferenci zaměřenou na problematiku omezování lidských práv kvůli boji proti terorismu.

Vojenské aspekty bezpečnosti střední Evropy

20.-22. dubna 2005, Brno
Spolupracovali jsme na konferenci, jejímž cílem bylo prezentovat názory na vojenské aspekty bezpečnosti střední Evropy vzhledem k přijatým strategickým dokumentům EU, NATO a jednotlivých států a dále vytvořit diskuzní prostředí pro analytické a prognostické úvahy, které by umožnily zpřesnit představy o reálných variantách dlouhodobého výhledu rozvoje rezortu obrany ve státech regionu. Konferenci pořádal Ústav strategických studií Univerzity obrany.

Působení Armády ČR v zahraničních misích

29. března 2005, Praha
IC NATO připravilo ve spolupráci s CEVRO – Liberálně-konzervativní akademií konferenci o působení AČR v zahraničních misích. Ve třech blocích konference (politický, vojenský, humanitární) uvedli svá stanoviska k působení AČR v zahraničí představitelé parlamentních politických stran, české armády i humanitárních organizací.

NATO Expansion: Integration of the Czech Republic, Hungary and Poland

8. - 9. listopadu 2004, Varšava
IC NATO spolupořádalo mezinárodní konferenci zaměřenou na začleňování států do NATO pět let po jejich vstupu.

České zkušenosti a možnosti v rámci NATO

4. listopadu 2004, Brno
Podíleli jsme se na organizaci konference pro studenty Masarykovy univerzity v Brně, které se zúčastnil velvyslanec ČR při NATO Karel Kovanda a bývalý náčelník generálního štábu armády ČR Jiří Šedivý.

Pasivní sledovací systémy a jejich využití v praxi

29. září - 1. října 2004, Brno
IC NATO ve spolupráci se Sekcí pro vyzbrojování Ministerstva obrany ČR a Univerzitou obrany v Brně pořádalo mezinárodní konferenci. 

Pět let v NATO - vojenské, politické a společenské aspekty členství České republiky v NATO

10. - 11. března 2004, Praha
Ve spolupráci s Generálním štábem AČR, Konrad-Adenauer-Stiftung, zastoupení v Praze a Mezinárodním politologickým ústavem Masarykovy univerzity v Brně jsme organizovali konferenci hodnotící prvních pět let členství ČR v NATO.

| Tisk | Nahoru |