Český jazykEnglish version
 
 

Aktuality

Portál natoaktual.cz spouští RSS kanál

Praha, 27. 4. 2012
Po grafické modernizaci stránek natoaktual.cz došlo na další kolo přiblížení čtenářům spuštěním informačního RSS kanálu.

Jeho prostřednictvím můžete být okamžitě informováni o všech novinkách, které se na portálu objeví. Přihlásit se k odběru kanálu RSS můžete zde. Zároveň byl založen profil portálu na Facebooku, kde se rovněž budou objevovat aktuální články a zprávy a kde o nich můžete rovněž diskutovat s ostatními čtenáři.

 

Jagello 2000 udělí na konferenci GLOBSEC cenu

Bratislava (SK), 12. 4. 2012
Novinkou letošního, sedmého ročníku globálního bezpečnostního fóra GLOBSEC bude první udělení nové České a slovenské transatlantické ceny dvěma osobnostem, jež zásadně přispěly k posílení transatlantických vazeb.

Bratislavská konference GLOBSEC je hlavním fórem ve střední Evropě věnovaným mezinárodní bezpečnosti. Účastní se ho stovky významných hostů a vrcholných představitelů z téměř 50 zemí a letos její součástí bude i galavečeře, která má připomenout desetileté výročí od pozvání sedmi zemí střední a východní Evropy do Severoatlantické aliance na summitu v Praze v roce 2002.

Právě na ní bude představena nová česko-slovenská iniciativa, za níž stojí dvě přední nevládní organizace z obou zemí: Jagello 2000 za českou republiku a Slovenská atlantická komise za Slovensko, jež chtějí připomenout, zdůraznit a ocenit práci a zásluhu těch, kteří se významně přispěli k posílení transatlantických vazeb, bezpečnosti a stability euroatlantického regionu. Každoročním udělením Česko-slovenské transatlantické ceny chtějí organizátoři ve spolupráci s odbornou komisí ocenit dvě osobnosti, jež středoevropský region inspirovaly svými vizemi, prací a snahou o lepší budoucnost.

Prvním, komu bude dnes večer v historické budově slovenské Národní rady cena udělena, je prominentní americký diplomat a politolog Ronald Asmus, jenž bude oceněn in memoriam a cenu v Bratislavě převezme jeho manželka Barbara Wilkinson. Rona Asmuse si východní Evropa pamatuje zejména jako muže, který se zasadil o průlomové rozhodnutí rozšířit Severoatlantickou alianci o postkomunistické země. Druhou osobností bude český diplomat a politik Alexandr Vondra, ministr obrany ČR, bývalý poradce prezidenta Václava Havla a velvyslanec ČR v USA. Vždy během své kariéry prosazoval myšlenku atlanticismu, integrace Česka a Slovenska do NATO a byl hlavním organizátorem zmíněného aliančního summitu v Praze v roce 2002.

"Udělením této mezinárodní ceny a propojením dvou nejvýznamnějších bezpečnostních akcí ve střední Evropě - Dnů NATO v Ostravě, jež organizuje naše asociace Jagello 2000, a konference GLOBSEC Slovenské atlantické komise -, chceme zdůraznit a zviditelnit roli, jakou bezpečnost hraje v našem každodenním životě a jak důležitá je práce lidí, kteří se o ni zasazují," popisuje cenu předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

 

Zástupci Jagello 2000 jednali na základnách USAFR

USA, březen 2012
S nejvyššími představiteli U.S. Air Force Reserve (USAFR) jednali zástupci Jagello 2000 během své pracovní cesty do USA.

Sedmidenní itinerář týmu vedeného předsedou Jagello 2000 Zbyňkem Pavlačíkem zahrnoval návštěvy a jednání na třech základnách USAFR, na strategickém velitelství NATO Allied Command Transformation v Norfolku a nakonec na Ministerstvu obrany USA v Pentagonu.

Jednoznačným vyvrcholením cesty byla schůzka předsedy Jagello 2000 s velitelem USAFR, tříhvězdičkovým generálem Charlesem E. Stennerem přímo ve velitelství USAFR na základně Robins AFB nedaleko Atlanty.


Schůzka předsedy Jagello 2000 s generálem Charlesem Stennerem, velitelem USAFR, byla vrcholem cesty. (Gen. Stenner předává předsedovi Jagello pamětní hodiny, Robins AFB, 8. března 2012.)

 


Zbyňka Pavlačíka přijal k jednání i plukovník Steven Chapman, velitel 315th Airlift Wing na Charleston AFB (12. března 2012).

 


Jeden z letounů B52 ze základny Barksdale AFB se účastnil posledních dvou ročníků Dnů NATO v Ostravě.

"Už samotné přijetí a jednání zde je pro nás velkým oceněním a vnímáme to jako výraz zájmu o spolupráci a to nejen v rámci Dnů NATO v Ostravě & Dnů vzdušných sil AČR," řekl po schůzce Zbyněk Pavlačík, který generálu Stennerovi věnoval jako poděkování za dosavadní spolupráci pamětní desku s výstřižky článků o Dnech NATO v Ostravě 2012, podepsanou rovněž velitelem českého letectva generálem Jiřím Vernerem.

Jednání na Robins AFB se kromě desetičlenného velení USAFR účastnil i zástupce velitele USAFR generálmajor Craig Gourley, který byl loni na Dnech NATO v Ostravě a summitu velitelů letectev zemí V4 v Ostravě osobně přítomen. "Důkazem toho, jaký význam naší akci USAFR přikládá a že jsme se dobře zapsali, svědčí i to, že generál Gourley potvrdil svou účast i na letošních Dnech NATO v Ostravě," dodává Pavlačík. 

„O detailech letošní účasti jsme na této úrovni nejednali, smyslem bylo položit základy dlouhodobé spolupráci. USAFR je pro nás strategickým partnerem, například pro loňský ročník zajistilo velmi masivní účast tří strojů, které navíc přiletěly do Ostravy přímo z USA, což u obdobných akcí nebývá příliš zvykem a americké letectvo se prezentuje z velké části stroji dislokovanými v Evropě,“ zdůraznil Pavlačík.

Další jednání se uskutečnila na základně na Barksdale AFB – „domově“ 307 Bomb Wingu, odkud na mošnovské letiště dvakrát zavítal bombardér B-52.

Další velmi zajímavé jednání proběhlo na Charleston AFB v Jižní Karolíně, která je domovem pro 56 letounů C-17 z celkem zhruba dvou set, které má USAF k dispozici. "Seznámit se s chodem základny šestapadesáti C-17, které mimochodem mají roční nálet 10 000 hodin, je velmi cenná zkušenost,“ dodal Pavlačík.


Charleston AFB je domovem 56 letounů C17, celé čtvrtiny všech, které americké letectvo vlastní.

 


 


Pamětní desku Dnů NATO v Ostravě 2012 předal generálu Stennerovi šéf Jagella 2000 Zbyněk Pavlačík (Robins AFB, 8. března 2012).


 

 

Dny NATO se představí na česko-polském fóru

Varšava (PL), 28. 3. 2012
Dalším z řady míst, kde jsou prezentovány Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR, je Česko-polské fórum o spolupráci zbrojního průmyslu.

To se koná ve varšavském Centru Konferencyjnem Wojska Polskiego pod záštitou ministrů obrany obou zemí Alexandra Vondry a Tomasza Siemoniaka. Dny NATO na něm budou prezentovány zástupci sdružení Jagello 2000, kteří se ho budou účastnit.

 

Dny NATO se prezentují velitelům vzdušných sil

Ramstein Air Base (GE), 27. 3. 2012
Po úspěchu výstavy o Dnech NATO v Ostravě v centrále NATO v Bruselu se akce bude prezentovat při další významné příležitosti.

Díky spojení s oficiálními Dny Vzdušných sil AČR zástupci Jagello 2000 představí Dny NATO v Ostravě aliančním velitelům vzdušných sil na jejich setkání na základně amerického letectva u německého Ramsteinu, kde bude instalována i výstava "Our security is not given" zobrazující prvních deset let akce.

 

 

Rozvědka ČSSR a systém jaderné výstrahy

Praha, 21. 3. 2012
IC NATO připravilo další neformální diskuzi, tentokráte zaměřenou na prezentaci výzkumu archivních materiálů zpravodajských služeb.

Historici objevili exkluzivní zdroje informací v rámci celého bývalého východního bloku k tématu defenzivních opatření Varšavské smlouvy v dekádě před pádem totalitních režimů ve střední a východní Evropě. Prezentaci a debatu povede PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. z Ústavu pro studium totalitních režimů.

"Počátkem osmdesátých let minulého století byla hlavní správa rozvědky zapojena do sovětského systému včasné výstrahy v případě jaderného nebezpečí, který organizovala I. hlavní správa KGB SSSR. Ze zachované dokumentace, která je připravována k vydání formou odborné edice, jsou zřejmá nejenom opatření přijatá na straně čs. satelitní zpravodajské služby, ale zejména pohledy a přístupy sovětské bezpečnostní nomenklatury na aktuální zahraničně politickou situaci v kontextu vztahů Východ - Západ. Dokumenty k projektu Nenadálého raketojaderného nebezpečí (NRJAN), v čs. podmínkách Index nenadálého nebezpečí (INN), představují relativně ucelenou kolekci, prezentují nebezpečnost defenzivních opatření sovětského bloku v dekádě před pádem totalitních režimů ve střední a východní Evropě."

 
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56 > 
| Tisk | Nahoru |