Český jazykEnglish version
 
 

Aktuality

Konference GLOBSEC 2013

Bratislava (SK), 18.-20. 4. 2013
Zástupci Jagello 2000 - Informačního centra o NATO se zúčastní mezinárodní bezpečnostní konference GLOBSEC 2013, která se stala jedním z nejrespektovanějších mezinárodních fór zahraniční a bezpečnostní politiky.

Sdružení Jagello 2000 spolu s organizátorem konference, Slovenskou atlantickou komisí, podruhé udělí v rámci slavnostní večeře Českou a slovenskou transatlantickou cenu pro osobnosti, které významnou měrou přispěly ke svobodě a demokracii ve střední Evropě. Tentokrát bude udělena in memoriam Oldřichu Černému, který sloužil jako poradce Václava Havla pro bezpečnostní otázky či ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace, a Janu Krzysztofu Bieleckému, bývalému polskému předsedovi vlády a ministru pro evropskou integraci.

Portál natoaktual.cz bude svým čtenářům i v letošním roce z Bratislavy přinášet zpravodajství z této akce. Oficiální stránky konference GLOBSEC 2013 naleznete zde.

 

Organizátoři Dnů NATO se setkali s fanoušky akce

Praha, 3. 4. 2013
Za přítomnosti předsedy sdružení Jagello 2000 Zbyňka Pavlačíka a velitele českých vzdušných sil brigádního generála Jiřího Vernera proběhlo setkání organizátorů s fanoušky a příznivci Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky.

V neformální debatě byly fanouškům představeny přípravy akce a různé otázky organizace, včetně například možností dojednávání zahraničních účastníků či významu zajišťování ubytování a stravování přítomných vojáků.

Více o setkání čtěte zde.

 

Česká republika v NATO: výroční audit

Praha, 21. 3. 2013
Při příležitosti patnáctého výročí členství v NATO pořádá Jagello 2000 neformální setkání české bezpečnostní a zahraničněpolitické komunity.

Jeho účelem je zahájení tradice takovýchto každoročních setkání, při nichž účastníci zhodnotí, do jaké míry se naplňují očekávání spojená se vstupem do Severoatlantické aliance.

 

Soutěž Aliante 2013 zahájena

18. 3. 2013
V jedenácti evropských zemích odstartoval již dvanáctý ročník středoškolské soutěže Aliante, v níž je hlavní cenou poznávací cesta po Turecku.

Soutěž Aliante je určená pro studenty středních škol a je zaměřena na zvýšení vědomostí o Severoatlantické alianci, bezpečnostní problematice a mezinárodních vztazích. Pro její vítěze je pak připravena jedinečná cesta, již nelze pořídit u žádné cestovní kanceláře. Ale všichni účastníci si rozšíří své znalosti a navážou kontakty s podobně zaměřenými studenty z jiných zemí, což představuje tu opravdovou výhru, která jim pomůže při dalším studiu či poté při profesionální kariéře.

Letos se koná v Černé Hoře, České republice, Gruzii, Chorvatsku, Litvě, Lotyšsku, Makedonii, Polsku, Slovensku a Turecku, ve speciální podobě též na Ukrajině.

Sdružení Jagello 2000 je mezinárodním koordinátorem projektu. Více informací naleznete na www.project-aliante.org a na http://www.facebook.com/AlianteCompetition.

 

Setkání se Slovenskou atlantickou komisí

Ostrava, 8. 3. 2013
Zorganizovali jsme tradiční pracovní setkání s kolegy ze Slovenské atlantické komise, jehož účelem byla výměna zkušeností z realizace loňských projektů.

Jednalo se především o partnerské akce - mezinárodní konferenci Bratislava Global Security Forum GLOBSEC a Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR. Představili jsme si vize pro jejich letošní ročníky a jednali o dalším prohloubení spolupráce při organizaci těchto akcí či u dalších projektů, na nichž již obě strany participují.

 

V4 a společná politika: setkání expertní skupiny

Bratislava (SK), 5. 3. 2013
V Bratislavě se uskutečnilo setkání odborníků ze zemí Visegrádské čtyřky, kteří diskutovali o chystaném infrastrukturním balíčku Evropské unie (Connecting Europe Facility).

V rámci tohoto balíčku budou rozdělovány příspěvky na projekty v energetice v celkové hodnotě několika miliard euro. Setkání proběhlo jako součást projektu Visegrad Policy Briefs: Converging Regional Positions, do něhož českou účast zajišťuje Jagello 2000 - Informační centrum o NATO v Praze. Za Českou republiku tak IC NATO vyslalo dva experty - Jana Jireše (na téma Implications of the decreasing US involvement in Europe for the Visegrad region: political and military aspects) a Václava Trejbala (na téma Shared Visegrad interests considering competing pipeline projects in Eurasia).

Hlavním organizátorem projektu, na jehož konci bude vydán policy paper s doporučeními pro maximální využití nabízených prostředků, je Slovenská atlantická komise, resp. think tank Central European Policy Institute (CEPI).

 
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55 > 
| Tisk | Nahoru |